16 Ноември 2018

Ноемвриски испитен рок

Усмениот дел од испитот од Неорганска хемија А ќе се одржи на 27.11.2018 во П124 со почеток во 13 ч.

Предметен наставник,

проф. д-р Билјана Пејова

14 Ноември 2018

Управување со квалитет во хемиска лабораторија - прв колоквиум

Прв колоквиум по предметот Управување со квалитет во хемиска лабораторија ќе се полага на 21 ноември (среда) од 8-10 часот во амфитеатар.

11 Ноември 2018

СООПШТЕНИЕ ЗА НОЕМВРИСКА И АПРИЛСКА СЕСИЈА

Ноемвриската и априлскатка испитна сесија редоследно ќе се одвиваат:

- ноемвриска испитна сесија од 26.11.2018 година до 30.11.2018 година и

- априлска испитна сесија од 15.4.2019 година до 19.4.2019 година.

Повеќе информации за ноемвриската сесија се достапни тука:

08 Ноември 2018

Месец на науката 2018 на Природно-математичкиот факултет - СООПШТЕНИЕ И ПОВИК

Манифестацијата „Ноември - месец на науката“ и оваа година се одржува на Природно-математичкиот факултет во Скопје (горна зграда) во текот на три викенди во ноември 2018 година и тоа:

• 10 ноември за ученици од I-VI одделение
  • 17 ноември за ученици од VII-IX одделение
  • 24 ноември за ученици од I-IV година

Организатори на настанот се здруженијата на биолозите, хемичарите, географите, математичарите, еколозите и астрономите и Природно-математичкиот факултет, а координатор на активноста оваа година е Македонското биолошко друштво.

Во рамките на „Месецот на науката“ вклучени се повеќе настани за промоција на природните науки: научно-популарни предавања, изложба и натпревар во демонстрации/изработки/експерименти/симулации/модели од ученици, презентации на искуства од наставници, работилници, посета на лаборатории на ПМФ и други активности.

Сите информации за настанот се достапни тука: https://biologija.yolasite.com/

Студентите на Природно-математичкиот факултет се поканети на настанот како посетители, а може да се вклучат и во организацијата на настанот.

Студентите на хемија кои сакаат да се вклучат како поддршка на организацијата за 17 и 24 ноември да се пријават на e-mail: marinaiv@pmf.ukim.mk до 12 ноември 2018 и да наведат: име и презиме, насока/година на студии, контакт e-mail, и за 17 или 24 ноември е пријавата.

02 Ноември 2018

Практикантска работа ОКТА

ОКТА објавува конкурс за практикантска работа. Сите заинтересирани кандидати потребно е да испратат CV и копии од документи и уверенија кои потврдуваат дека кандидатот ги исполнува условите, на следниот контакт okta_career@helpe.gr. Избраните кандидати ќе бидат повикани на интервју во просториите на ОКТА, по што ќе се направи финален избор на кандидати и ќе се потпише Договор за соработка со избраниот кандидат.

За повеќе информации за пријавувањети и условите, погледнете го прикачениот документ.

27 Октомври 2018

РАСПОРЕД ЗА НАСТАВА ПО КЛИНИЧКА БИОХЕМИЈА НА МЕДИЦИНСКИ ФАКУЛТЕТ

Наставата по Клиничка биохемија за студентите на студиската програма по аналитичка биохемија (VII семестар) ќе се одвива во турнуси и ќе запоќне во понеделник, 29.10.2018 година во 9 часот на Медицинскиот факултет, Институт за медицинска и експериментална биохемија.
Целосниот распоред на наставата и колоквиумите e даден во прилог.

26 Октомври 2018

ОГЛАС за избор на ДЕМОНСТРАТОРИ

Деканот на Природно-математички факултет распишува ОГЛАС за избор на 5 демонстратори на Институтот за хемија. За подетални информации за условите и потребните гокументи отворете го овој документ. Во прилог е пријавата.

21 Октомври 2018

СООПШТЕНИЕ ЗА НАСТАВА ПО „СПОРТ И ЗДРАВЈЕ“ ЗА СТУДЕНТИТЕ ОД I ГОДИНА

Се известуваат студентите на хемија од Природно математички факултет дека наставата по предметот Спорт и здравје во зимскиот семестар 2018/19 год ќе се одвива во спортската сала на Машински факултет според дадениот распоред, а наставата ќе почне од четврток 25.10.2018 година.

- Вторник 14.00 - наставна насока и аналитичка биохемија-група 2
- Четврток 14.00 - применета хемија и аналитичка биохемија-група 1

Скопје 24.10.2018

17 Октомври 2018

Erasmus Mundus стипендии

Erasmus Mundus SERP+ master ја започнува кампањата за двегодишни мастер студии за студенти кои сакаат да се стекнат со меѓународно искуство во областа на хемија, физичка хемија и наука за материјали.

Предавањата се на англиски јазик во рамки на 4 европски универзитети: Paris-Sud (Франција), Genoa (Италија), Porto (Португалија), Adam Mickiewicz (Полска) и имаат за цел да ги обучат студентите во области кои се од големо значење и тоа: обновлива енергија, зелена хемија, нанонаука, наномедицина, современи материјали, примена на радијацијата.

Достапни се 20 Erasmus Mundus стипендии (EU студенти: 32.800 €; останати студенти: од 41.800 € до 43.800 €) и 15 позиции за само-финансирање.

Аплицирањето се прави online до 15-ти февруари 2019 за Erasmus Mundus стипендиите и до 30-ти јуни 2019 за  позициите со само-финансирање.

За повеќе информации погледнете ја интернет страната: www.master-serp.eu

15 Октомври 2018

Соопштение за настава по предметот Методика на хемиско експериментирање 1

Се известуваат студентите од наставна насока дека наставата по предметот Методика на хемиско експериментирање 1 ќе започне на 18.10.2018 година (четврток) во 9 ч. во лабораторија 308.

<< претходно | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
© 2018. Институт за хемија, ПМФ, УКИМ, Скопје.